Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
ADMINISTRACJA SGH
Sekretariat Rektora : V Forum Kobiet
Sekretariat Rektora
 

 V forum kobiet SGH

 
Dnia 17 października br. roku odbyły się warsztaty Forum Kobiet poświęcone „Fotografii jako drogi do lepszego zrozumienia siebie”. Organizatorem i gospodarzem była Pani Prorektor do spraw współpracy z otoczeniem prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska.
W spotkaniu wzięło udział liczne grono kobiet, jak również nie zabrakło przedstawiciela grupy męskiej. Warsztaty były podzielone na trzy elementy: wprowadzenie, ćwiczenia i prelekcja.
Forum rozpoczęła Pani  Prorektor prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska witając uczestników krótkim wprowadzeniem.
Po wprowadzeniu zabrała głos Pani Dorota Raniszewska - coach, trener, fotograf i pisarka. Pani Dorota Raniszewska z wielką pasją opisywała jak fotografia staje się elementem naszego życia. Wskazała na możliwość zapisywania zdjęciem ważnych i tych mniej ważnych momentów, które później towarzyszą nam w życiu. Zwróciła uwagę na metafory i ich siłę w naszym języku i jak mogą stać się nimi obrazy, dźwięki czy nawet zapachy. Każdy obraz może być różnie odebrany i interpretowany. Fotografia, która pozwala na zatrzymanie w obiektywie momentu naszego życia lub ulubionej chwili, jest z nami na pulpicie komputera, tapecie telefonu, w portfelu czy na ścianie lub półce.
Pani Dorota Raniszewska przedstawiła autorską kolekcję zdjęć  i w ramach ćwiczeń uczestnicy mieli za zadanie wybrać jedno zdjęcie. Zadanie miało udowodnić, że każdy podążając za wrodzoną intuicją znajdzie coś dla siebie i utożsami się z wyborem. Zdjęcia pozwalają na przywołanie pamięci długiej. Ćwiczenie potwierdziło, że każdy z uczestników ma odrębne skojarzenia.
Kolejny raz zwrócono nam uwagę na fakt obserwowania przez nas świata od najmłodszych lat. Dzieci malują obrazki, a rodzice fotografują momenty, które z czasem stają się naszymi legendami. Dlatego fotografia to ślady naszego istnienia, ale też myślenia. Poprzez zdjęcia można ponownie przeżywać i doświadczać minione chwile. Robienie zdjęć to dokumentowanie i zapis naszych wspomnień, które poprzez uwalnianie emocji potrafią pomoc nam nawet w chorobach takich jak depresja lub autyzm.
Zdjęcia, które umieszczamy na różnych internetowych profilach są animacją nas samych, sposobem dokumentowania kolejnych kroków lub zapisaniem się w jakieś historii.
Warsztaty zakończyły się podsumowaniem, że warto robić zdjęcia, żeby zapisać krótkie chwile na dłuższy czas. Było to bardzo interesujące spotkanie, które podkreśliło jak wielką magią zatrzymania czasu jest fotografia. Spotkanie spotkało się z bardzo ożywionej odbiorem i aktywną dyskusją.
Notatkę z Forum Kobiet sporządziła Justyna Pidanty.


Galeria V Forum Kobiet

Fotografia jako droga do lepszego zrozumienia siebie