Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
logo do druku
 
ADMINISTRACJA SGH
Popularyzacja Nauki : Otwarty dostęp
Popularyzacja Nauki
 

 Dzień otwartej nauki w sgh (open access day)

 
22 października odbędzie się w SGH Dzień Open Access czyli Dzień Otwartej Nauki, obchodzony w ramach Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki, przypadającego w tym roku między 22 a 28 października. Jest on obchodzony w różnych instytucjach na całym świecie już po raz dziewiąty i ma na celu promocję wśród badaczy otwartego dostępu do publikacji naukowych. Tematem tegorocznej edycji jest „Budowanie rzetelnych podstaw otwartej nauki”.

Niniejszym zapraszamy więc Państwa do Auli Spadochronowej, do stoiska informacyjnego, gdzie będą Państwo mogli dowiedzieć się więcej na temat szerszego udostępniania swoich publikacji w sieci w formule Open Access. Do dyspozycji będą również dwa stoiska z komputerami, gdzie będzie można, z pomocą specjalistów, zdeponować swoje teksty w naszym Cyfrowym Otwartym Repozytorium COR SGH.

O godzinie 11.40 zapraszamy Państwa do sali 9 bud. A na seminarium poświęcone zagadnieniu Open Access, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prawnych, m.in. będzie mowa o licencjach Creative Commons. Seminarium poprowadzi dr Krzysztof Siewicz, prawnik specjalizujący się w prawie sieci oraz Ewa Majdecka, specjalistka ds. otwartych zasobów, współpracująca w tym zakresie z Centrum Cyfrowym w ramach Pracowni Otwierania Kultury.

W czasie seminarium rozstrzygnięty zostanie konkurs dla Kolegiów, który ogłosiliśmy przed wakacjami, pt. „100 publikacji na stulecie”, zachęcający naszych pracowników do deponowania swoich publikacji w Cyfrowym Otwartym Repozytorium COR SGH. Dlatego przypominamy, że data deponowania publikacji do konkursu upływa 15.10.

O godzinie 13.30 zapraszamy ponownie do sali 9 bud. A na seminarium dla redakcji czasopism wydawanych w SGH, na którym dowiedzą się Państwo więcej na temat zalet otwierania czasopism, a także praktycznych porad dotyczących przekształcania czasopisma w formułę Open Access. Seminarium poprowadzi Ewa Majdecka z Pracowni Otwierania Kultury przy Centrum Cyfrowym.

Mamy nadzieję, że wydarzenie to przyczyni się do uzupełnienia Państwa wiedzy na temat promowania publikacji w otwartym dostępie i zachęci do szerszych działań w tym zakresie.
 
 

 konkurs na nazwę Otwartego (elektronicznego) repozytorium tekstów naukowych SGH roztrzygnięty

 

W dniach od 15 października 2017 do 15 listopada 2017 w Uczelni odbył się KONKURS na nazwę Otwartego  (elektronicznego) repozytorium tekstów naukowych SGH   

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przesłanie propozycji nazw na Otwarte Repozytorium SGH. Łącznie otrzymaliśmy 34 propozycje. 

Konkurs wygrała Pani mgr Urszula Zwierz.. Repozytorium otrzymało nazwę:

 

Cyfrowe Otwarte Repozytorium COR SGH

 

Regulamin Konkursu  

 

 Otwarty dostęp (Open Access)

 
​Open Access to powszechny i bezpłatny dostęp do aktualnej wiedzy, ktory stanowi jeden z fundamentów funkcjonowania i rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Koncepcja otwartego dostępu (Open Access) dotyczy udostępniania w postaci cyfrowej w Internecie publikacji naukowych i wyników badań finansowanych ze środków publicznych w celu umożliwienia bezpłatnego ich wykorzystania przez naukowców, studentów, przedsiębiorców i całe społeczeństwo.
 
 

 Czym jest otwarte repozytorium tekstów naukowych SGH?

 
​Od czerwca 2017 roku powołany przez Rektora SGH Zespół ds. Otwartego Dostępu (Open Access) pracuje nad uruchomieniem Otwartego (elektronicznego) repozytorium tekstów naukowych SGH. Będzie ono platformą internetową stanowiącą część strony uczelnianej, na której pracownicy naukowi naszej Szkoły będą mogli samodzielnie i w prosty sposób umieszczać swoje opublikowane teksty naukowe  (np. artykuły, rozdziały w książkach, ewentualnie całe książki) w celu szerszego ich rozpropagowania w świecie nauki XXI wieku.

ZALETY deponowania w REPOZYTORIUM (autoarchiwizacji):
  • specjalne oprogramowanie repozytorium sprawia, że tekst szybko i poprawnie jest indeksowany w google scholar.

  •  
  • google scholar – odnajdzie i zliczy cytowania naszych prac oraz zwiększy ich zasięg na świecie (indeks H).

  • autor sam decyduje, jakie teksty chce w taki sposób rozpowszechniać.

  • teksty umieszczane są w repozytorium i rozpowszechniane za jego pośrednictwem zgodnie z prawem autorskim – autor sam decyduje o licencji (otwarte licencje Creative Commons lub tradycyjny dozwolony użytek).

  • wiadomość o repozytorium SGH zostanie umieszczona na międzynarodowej liście repozytoriów: Directory of Open Access Repositories: http://www.opendoar.org – co zwiększy zasięg informacji o naszych tekstach.

 
 
 

 OPEn access day 22.10.2018

 22-28 pażdziernika  2018