W ramach programu Erasmus+ (KA103: mobilności z krajami programu oraz KA107: mobilności z krajami partnerskimi) studenci mogą wyjeżdżać na studia do uczelni zagranicznych biorących udział w programie.
Za granicę można wyjechać w trakcie dowolnego cyklu studiów (licencjackich, magisterskich lub doktoranckich), łącznie na nie dłużej niż 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach wynosi 3 miesiące.
Zasady aplikowania – aby mieć możliwość wyjazdu w programie Erasmus+, należy:
być zarejestrowanym na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich (lub równoważnych) albo doktoranckich;
studiować na uczelni, która bierze udział w programie (ma Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego), w danym roku akademickim prowadzi wymianę studentów oraz posiada umowę międzyinstytucjonalną z uczelnią przyjmującą.
Studenci powinni starać się o wyjazd na swojej macierzystej uczelni. Rekrutacja kandydatów w SGH odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Informacje dot. zasad i kryteriów kwalifikacji do programów wymiany.
Wysokość stypendium na wyjazdy na studia i na praktyki jest zależna od kraju, do którego się wyjeżdża.
Kraje, do których można wyjechać w ramach programu Erasmus+ to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia (FYROM), Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Od r. a. 2014/2015 Szwajcaria nie uczestniczy w programie Erasmus+; wyjazdy do szwajcarskich uczelni partnerskich realizowane są na mocy umów bilateralnych. Możliwe jest natomiast uzyskanie dofinansowania pobytu przez rząd szwajcarski – informacji na ten temat udzielają uczelnie partnerskie w Szwajcarii.
Doktoranci
Studenci stacjonarnych i niestacjonarnych studiów doktoranckich, podobnie jak studenci I i II poziomu studiów, mogą uczestniczyć w mobilnościach programu Erasmus+:
Aby móc uczestniczyć w tych mobilnościach powinni oni spełniać takie same warunki jak studenci I i II poziomu. W przypadku kwalifikacji na studia, proces selekcji doktorantów odbywa się na podstawie złożonych dokumentów, a nie poprzez system online.
Studenci stacjonarnych i niestacjonarnych studiów doktoranckich zgłaszają chęć wzięcia udziału w wymianie z uczelniami, z którymi SGH podpisała stosowne umowy, bezpośrednio do CPM, w trakcie trwania procesu kwalifikacji dla studentów studiów I i II stopnia.
Studenci studiów doktoranckich zainteresowani aplikowaniem o wyjazdy na studia powinni – w okresie trwania kwalifikacji dla studentów I i II stopnia:
udokumentować znajomość języka wykładowego uczelni zagranicznej (test kompetencyjny SGH/ujednolicony test CNJO, uznawane certyfikaty, ukończenie studiów w języku obcym lub certyfikat CNJO ukończenia lektoratu z języka obcego na wymaganym poziomie biegłości),
złożyć do Komisji Kwalifikacyjnej, zaakceptowany wcześniej przez kierownika studium doktoranckiego, list motywacyjny (zaadresowany do Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą zawierający uzasadnienie wyboru uczelni, o wyjazd do których się ubiegają, plan swojego pobytu, informację o tematyce pracy doktorskiej)
złożyć CV w języku angielskim.