15 listopada 2006 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły decyzję ustanawiającą program „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme) obejmujący wszystkie rodzaje i poziomy edukacji oraz kształcenia i szkolenia zawodowego. Jest on sukcesorem programów SOCRATES, LEONARDO da Vinci i Jean Monnet, realizowanych do roku 2006, i będzie realizowany w latach 2007-2013. Tekst dokumentu oraz zaproszenie do składania wniosków są dostępne w portalu Komisji Europejskiej. Tam też znajdziecie Państwo szczegółowe informacje o poszczególnych programach sektorowych i horyzontalnych wchodzących w skład programu „Uczenie się przez całe życie” wraz z przewodnikami dla wnioskodawców (Guidelines for applicants) oraz informacje o tym, co program oferuje osobom indywidualnym i instytucjom.
Struktura Programu „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 – 2013
Cztery główne programy sektorowe |
COMENIUS
Edukacja szkolna |
ERASMUS Edukacja wyższa i szkolenia zaawansowane |
LEONARDO DA VINCI
Edukacja i szkolenie zawodowe |
GRUNDTVIG Edukacja dorosłych |
Program Międzysektorowy (Transversal Programme) 4 kluczowe działania - rozwój polityki edukacyjnej; uczenie sie języków; rozwój nowoczesnych technologii informacyjnych; upowszechnienie przykładow najlepszej praktyki |
Program Jean Monnet
3 kluczowe działania - Akcja Jean Monnet; instytucje europejskie; stowarzyszenia europejskie |
ERASMUS jest programem dla szkolnictwa wyższego – skierowany jest przede wszystkim do uczelni, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami.
Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.
Kraje uczestniczące w programie Erasmus:
kraje Unii Europejskiej,
Szwajcaria,
3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Liechtenstein, Norwegia,
kraj kandydujący: Turcja.
Do udziału w programie Erasmus uprawnia szkoły wyższe Karta Uczelni Erasmusa (Erasmus Univeristy Charter), nadawana przez Komisję Europejską. Wszystkie uczelnie, które zamierzają brać udział w programie w najbliższych latach są zobowiązane złożyć wniosek o Kartę Uczelni Erasmusa do Komisji Europejskiej. Wniosek przygotowywany jest na poziomie Uczelni.
Wniosek o Kartę Uczelni Erasmusa należy składać elektronicznie w systemie "online" poprzez stronę internetową Agencji Wykonawczej w Brukseli. Uczelnie zainteresowane udziałem w Erasmusie oraz złożeniem wniosku o Kartę zapraszamy do sekcji: Informacje dla uczelni zainteresowanych udziałem w programie Erasmus w latach 2007-2013.
Uzyskanie Karty Uczelni Erasmusa uprawnia szkołę wyższą do udziału w programie, ale nie oznacza przyznania funduszy. Wnioski o środki finansowe na konkretne działania przewidziane w programie uczelnie składają co roku w osobnym trybie (zob. niżej).
Uczelnie biorące udział w Erasmusie mają możliwość:
Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników mogą uzyskać dofinansowanie na działania związane z organizacją wymiany, np. na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, w tym np. kursy języka polskiego, programy "integracyjne" itp.