Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Logowanie
logo do druku
 
ADMINISTRACJA SGH
Obronność i bezpieczeństwo : Obronność i bezpieczeństwo – Samodzielna Sekcja Planowania Operacyjnego i Ochrony Informacji Niejawnych | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Obronność i bezpieczeństwo
 

 Obronność i bezpieczeństwo

 
​Współcześnie wypracowana definicja OBRONNOŚCI informuje, iż jest to dziedzina bezpieczeństwa narodowego obejmująca  zintegrowane  przeciwstawianie  się  zagrożeniom  polityczno-militarnym przy wykorzystaniu wszystkich wojskowych i cywilnych zasobów państwa, zorganizowanych  w  system  obronności. W praktycznym ujęciu „obronność” odnosi się do możliwości odparcia agresji, przygotowania państwa oraz jego podstawowych instrumentów  do  działalności  obronnej.

BEZPIECZEŃSTWO – oznacza poczucie braku zagrożenia, stan psychiczny lub prawny  w jednostkach, które daje poczucie pewności, oparcie w drugiej osobie lub sprawnie działającym systemie prawnym; przeciwieństwo zagrożenia. W warunkach społecznego bezpieczeństwa obejmuje zaspokojenie takich potrzeb jak istnienie, przetrwanie całości, niezależność, spokój, posiadanie i pewność rozumu.
 
 
Logo Biura Bezpieczeństwa Narodowego
logo Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego