2020-09-25kategoria: informacja
Próg dochodu na osobę, uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego w roku akademickim 2020/21 wynosi 1.050,- zł
O stypendium socjalne w zwiększonej wysokości można ubiegać się wyłącznie w nw. przypadkach:
- sieroctwo lub półsieroctwo wnioskodawcy - niepełnosprawność co najmniej dwóch członków gospodarstwa domowego
- studenci studiów stacjonarnych, którzy zamieszkują poza m. st. Warszawą, w miejscowości oddalonej o więcej niż 40 km od SGH, z której codzienny dojazd na zajęcia i powrót z zajęć jest niemożliwy lub znacznie utrudniony oraz zamieszkują w domu studenta lub w innym obiekcie.
Pozostałe osoby mogą ubiegać się tylko o stypendium socjalne podstawowe (bez zwiększenia).
Więcej
Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych musi złożyć ZAWSZE wnioskodawca oraz każdy pełnoletni na dzień składania wniosku członek rodziny, nawet jeśli nie mieli żadnych dochodów w roku bazowym.
W oświadczeniu o dochodach należy podawać dochody z roku bazowego (w roku akademickim 2019/20 rokiem bazowym jest 2018r.) oraz wszystkie dochody, które nie były uzyskiwane w roku bazowym, a rozpoczęły się po zakończeniu roku bazowego (np. jeżeli dana osoba nie pracowała w roku 2018, a rozpoczęła pracę dopiero po 01.01.2019r. lub osoba pracowała w 2018r., ale utraciła zatrudnienie i rozpoczęła kolejną pracę po 01.01.2019r.)
Osoby z polskim obywatelstwem pracujące za granicą muszą złożyć zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego o braku dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych ORAZ zaświadczenie od pracodawcy, poświadczające dochód uzyskany za granicą i okres trwania umowy wraz z tłumaczeniem.
Osoby posiadające inne niż polskie obywatelstwo (np. białoruskie, ukraińskie) i pracujące za granicą, a nie w swoim kraju macierzystym (np. pracujące w Rosji, W. Brytanii), muszą złożyć zaświadczenie o dochodach uzyskanych za granicą (np. w Rosji, W. Brytanii) wraz z tłumaczeniem ORAZ zaświadczenie o braku dochodów za dany rok w swoim kraju macierzystym (patrz pkt. BRAK DOCHODÓW).
Osoby (cudzoziemcy), które choć część roku bazowego przebywały w Polsce, muszą złożyć zarówno zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych, jak i zaświadczenie o dochodach uzyskanych w swoim kraju macierzystym (np. Białoruś, Ukraina) wraz z tłumaczeniami.
Należy wówczas dostarczyć zaświadczenie o dochodach tego rodzica.
Jeśli alimenty, które rodzic ma zasądzone na studenta lub rodzeństwo studenta, bądź też alimenty zasądzone na rzecz dzieci studenta, nie są płacone lub są płacone w niższej wysokości, należy dostarczyć:
- odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądowego zasądzającego alimenty narzecz studenta i jego rodzeństwa lub odpowiednio dzieci studenta;- zaświadczenie od komornika o nieściągalności alimentów za cały rok bazowy (w roku akademickim 2019/20 jest to rok 2018)- zaświadczenie o otrzymywaniu/nieotrzymywaniu świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego za cały rok bazowy (w roku akademickim 2019/20 jest to rok 2018r.)
Nie. W przypadku, gdy jeden z rodziców płaci na rzecz studenta alimenty, zasądzone tylko i wyłącznie wyrokiem sądu, bądź też wynikające z ugody sądowej lub zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, należy zamiast dochodów tego rodzica doliczyć kwotę zasądzonych alimentów.
W takim przypadku (dotyczy to głównie cudzoziemców pochodzących z krajów, gdzie obowiązek alimentacyjny rodziców wygasa z chwilą ukończenia przez dziecko 18 roku życia, np. Białoruś, Mołdawia lub 23 roku życia, np. Ukraina), jeżeli alimenty nie są już płacone przez rodzica, należy dostarczyć zaświadczenie o dochodach tego rodzica.
Tak. W przypadku, gdy miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego obowiązującego w systemie pomocy społecznej (tj. 528 zł), należy OBOWIĄZKOWO dołączyć do wniosku o stypendium socjalne zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta. Dotyczy to również cudzoziemców. Brak właściwego zaświadczenia skutkować będzie odmową przyznania stypendium socjalnego.
Wysokość stypendium wynosi:
1) stypendium socjalne:
stypendium = kwota bazowa ... zł minus dochód na osobę
2) stypendium socjalne zwiększone:
+ kwota zwiększenia: 300 zł miesięcznie